• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir?

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir
  • 1 Star
    Loading...

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir? 

Adet döneminin zamanında olmaması kadınların fazlasıyla canını sıkan vede acı hissettiren bir durumdur. Kadınların vücudundan atılmayan ödem, sırt, göğüs, karın ve yumurtalık ağrısı yapabilir, gerilme, sıkıntılı ruh hali, agresif tavır, şişkinlik ve benzeri birden çok yan etkisi ortaya çıkabilir. Siz bu durumdan organik bir biçimde arınabilirsiniz.

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir

Bu durum için çeşitli kimyasallar içeren ilaçlar da bulabilirsiniz. Mesela çoğunlukla gebelikten korunmak için kullanılan ilaçlar adet gecikmesi ve gününden önce gerçekleşmesi için kullanılabiliyor. Konu üzerine doktor tavsiyesi genellikle ilaç kullanımını son çare olarak görmekten yanadır. Adet söktürmek için kimyasal içeren ilaçlar kullanmak yerine, aynı işlevi yerine getirecek olan bitkisel yöntem ve çayları deneyebilirsiniz.

Kadınlarda adet dönemlerde ilk bölümde östrojen, ikinci etapta ise progesteron hormonları daha etkindir. İkinci etapta ortaya çıkan progesteron hormonu çekilmeye başladığında kanama meydana gelir. Bu sebeple kimyasal ilaçlarla kişiye önce progesteron hormonu verilir, ilaç alımı durduğunda ise kanama meydana gelir. Çünkü progesteron hormonu alımı azalmış olacaktır. Hipertansiyon ve migren gibi hastalığı olan kişiler kimyasal içeren ilaçlardan kesinlikle kullanmamalıdır. Ek olarak kim olursa olsun bu ilaçlardan kullanan kişilerde çoğu zaman göğüslerde hassasiyet, bel ve baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi etkiler gözlemlenmiştir.

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir

Bu tip ilaçların yerine muadil olarak aktarlardan temin edebileceğiniz bitki çayları, daha doğal olduğu için sizin faydanıza olacaktır. Hatta siz kendi adet söktürücünüz olan çayı kendi imkanlarınızla mutfağınızda hazırlayabilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitki Çayı Listesi

1 – Papatya : Bir miktar papatya ve biberiye ile harmanlanarak tüketilebilir.

2- Kekik : 180ml yani bir su bardağı civarı kaynatılmış suya çorba kaşığı ile kekik atıp, beş dakika bekletin. Bu karışımı günde iki defa içebilirsiniz.

3 – Kantaron : 180ml yani bir su bardağı kadar kaynar suya çorba kaşığı ile kantaron ekleyip on beş dakika demlenmesi için bırakın.

4 – Civanperçem : Beş gram civanperçemi 180ml su ile kaynatılıp, bal ekleyerek içebilirsiniz.

5 – Rezene : 180ml veya bir su bardağına bir tutam rezene katıp kaynatarak demleyip içebilirsiniz.

6 – Biberiye : 180ml yani bir bardak suya biberiye ekleyip, on dakikaya kadar kaynayıp demlenmesini bekleyin. Daha sonra içebilirsiniz.

7 – Tarhun : Bir  su bardağı kaynatılmış suya bir tutam tarhun ekleyin, on dakika bekleyin ve daha sonra için.

8 – Havuç tohumu : 180ml kaynatılmış suya bir tutam havuç tohumu ekleyerek on dakika demleyin.

9 – Melisa : Bir kaşık melisa çayı ile bir su bardağı suyu beş dakika kaynatıp içebilirsiniz. Bunu günde üç defa tekrarlayabilirsiniz.

10 – Nane : Tatlı kaşığı ile naneyi 180ml suya ekleyerek kaynatıp naneleri süzdükten sonra içebilirsiniz.

Burada yazılanlardan hariç kuşdili, ada, ısırgan çayı da adet söktürücü etkisi olan diğer çaylardır.

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir

Adet Söktürücü Yiyecekler Hangileri?

Adet söktürücü yiyecekler nar hem meyvesi hem suyu, zerdeçal, havuç, soğan, kereviz, dereotu, yulaf benzeri besinleri bolca tüketebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.