• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Karnında Bebek Gelişimi

Anne Karnında Bebek Gelişimi
  • 1 Star
    Loading...

Anne Karnında Bebek Gelişimi

Anne ve baba adayları bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren gelişimini merak etmektedir. Bunun için geliştirilmiş birçok mobil uygulama sayesinde artık adaylar bebeklerinin gelişimini hafta hafta takip edebildikleri bu eğlenceli uygulamaları cep telefonlarından eksik etmemektedirler. Atılan adımdan, oturulan yere, yatılan yatağa, giyilen ayakkabıya yenilen ve içilen her şey artık anne adayının bebeğini düşünerek yapması gerekenlerdir. Anne karnında bebeğin gelişimi için olumlu ya da olumsuz etki eden her konuda bilinçli olunmasında fayda bulunmaktadır. Hamilelik döneminin başlangıcından itibaren doktor kontrollerinin aksatılmadan yapılması en önemli hususların başında gelmektedir. Ay ay bebeğinizin gelişimini, herhangi aksi bir durum olup olmadığı ancak bu kontroller sayesinde bilgi sahibi olunacak konulardır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde anne karnında bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmenize faydalı olacak bilgileri sizlere sunmuş olacağız.

Anne Karnındaki Bebeğin Sağlıklı Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Gıdalar

Yaşamın her anında beslenmenin önemli olduğu bir gerçektir. Bebeklikten, çocukluğa, ergenlikten yetişkinliğe ve yaşlılığa kadar sağlıklı beslenen bireylerin yaşam kalitelerinin yüksek olduğu ispatlanmış bir gerçektir. Bu sebeple konumuzun bu bölümünde anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için tavsiye edilen gıdalara değinmenin faydalı olacağını düşündük. Hamileliğin ilk üç ayında hekiminizin önerdiği folik asit ilaçlarını içmenizin anlamı bebeğin zihinsel gelişimine katkı sağlamasıdır. İlk üç ay aldığınız folik asit ilaçlarının yerini diğer aylarda besinler almaktadır. Örneğin; kırmızı et, fındık, fıstık, ceviz, balık, yumurta, yeşil mercimek, yoğurt, avokado, ıspanak hamilelikte bebek gelişimi için en önemli gıdaların başında gelmektedir.

Kötü Alışkanlıkların Anne Karnındaki Bebek Üzerindeki Etkileri

Maalesef ki hamilelik döneminde kötü alışkanlıklarından vazgeçemeyen anne adayları halen bulunmaktadır. Sigara gibi kötü alışkanlıklar bebeğin beslenmesi ve gelişimi için tüm gıdayı aldığı kordon içinden geçen oksijen miktarını azaltarak bebekte gelişme geriliği meydana getirmektedir. Gelişme geriliğinin yanı sıra prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, doğum sonrası ölüm ve hastalık oluşma durumu, erken doğum riskini de içermektedir. Alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların bebeğin anne karnındaki gelişimi açısından olumsuz etkileri beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bunlardan başlıcaları, ölü doğum, erken doğum, zekâ gelişim geriliği, kalp, akciğer gibi organlarda gelişim geriliğidir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin altın kurallarının beslenme ve kötü alışkanlıklardan vazgeçme olduğu unutulmaması gereken bir gerçektir.