• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler nelerdir? Kulak burun boğaz uzmanlarının tabirine göre burun estetiği rinoplasti ve kişinin burnunun hangi bölgesinde kusurlu veya değişiklik istediği yere uygulanan operasyondur. Talebiniz üzerine burnunuz düzleştirilir, küçültülür veya büyütülebilir. Burnunuzun ucunda, burnunuzun direk kemiğinde eğrilikler, çöküntüler ve tümsekler bu operasyon ile ortadak kaldırılabilir.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Kadın Mahali

Bu operasyon ile burnun anatomik yapısı bozulmadan çeşitli düzenlemeler yapılır. Burnun anatomik yapısı yumuşak doku, kıkırdak, kemik ve deriden oluşmaktadır. Burnunuzun en temeli birbirine bağlı iki kemikten ibarettir. Alt kısım fazlasıyla sert ve sağlam iken yukarılara doğru çıkıldığında yumuşak doku ortaya çıkmaktadır.

Burun ameliyatları genellikle estetik açıdan yapılır ancak mecburi yapılması gereken durumlar da vardır. Mesela septum deviasyon ameliyatı, burun üzerindeki çukurlar ve çıkıntılar için, kişiler burnunun çok geniş yayvan olmasından veya aşırı dar olmasından şikayetle bu ameliyatı olmak ister. Bu ameliyatlarda operasyon talebine göre burundan doku çıkartılabilir veya doku eklenebilir.

KBB alanında Burun Estetik Ameliyatları Kaç Tip?

Genellikle burun ameliyatları yapılırken en çok tercih edilen iki farklı yöntem vardır.

1 –  Açık burun ameliyatı

2 – Kapalı burun ameliyatı

Açık burun estetiği ameliyatında kişinin burun deliklerinin arasında açılan bir bölümden girilerek operasyon gerçekleştirilir. Bu yöntem genellikle ameliyatı gerçekleştiren doktora daha net bir görüş açısı sağlamaktadır. Ancak ameliyat sonrası izlerin kalma olasılığı bu tip operasyonda biraz daha fazladır. İkinci yöntem olan kapalı ameliyat dış görünüşte herhangi bir kesim yapılmadan doğrudan burun deliklerinden girilerek yapılır. Kapalı burun ameliyatlarında genellikle daha az iz kalır hatta kalmaz. Kapalı ameliyat yöntemi zordur ancak uzman doktora yaptırıldığında sorun olmayacaktır. Bu iki yöntem de lokal veya genel anesteziye uygundur.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Kadın Mahali

Ameliyat Süreci Ve Sonrası

Burun ameliyatları sonrasında operasyonun tamamlanmasını takiben burun içerisinde nefes almanızı sağlayacak silikon tamponlar bırakılacaktır. Bunlar bir süre burnunuzun içerisinde kalacaktır. Bu silikonlar burnunuzdan alındığında akıntı olması yüksek ihtimaldir. Bazen çene çevrensine splint adı verilen plastik destek parçaları yerleştirilebilir. Ek olarak plastik alçı tel desteği de yapılabilir. Bu destekler ameliyat sonrası 7-10 gün içerisinde çıkartılır.

Operasyondan sonra on beş güne yakın burun çevresinde ekstra hassasiyet meydana gelebilir. Bu süreçte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, zaman zaman kan gelmesi görülebilir.Çoğu zaman ortalama 3 ay içerisinde burun ameliyatı etkileri kaybolur. Dikişler ameliyat sonrası doktorunuz tarafından alınır veya kendiliğinden düşmek üzere bırakılabilir. Ameliyat sonrası kısa vadede burun ve göz çevresinde şişlikler görülebilir. Yaklaşık 2 hafta sonra bu etkiler geçer.

Ameliyat öncesi ve sonrası genellikle 1er gece hastanede yatırılabilirsiniz. Ameliyat sonrası en az 7 gün istirahat etmeniz önerilir.

OKUYUCU YORUMLARI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.