• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Kontrol Hapı İle Ertesi Gün Hapı Arasında Farklar

  • 1 Star
    Loading...

Doğum Kontrol Hapı İle Ertesi Gün Hapı Arasında Farklar

Doğum kontrol yöntemlerinden olan doğum kontrol hapı ve ertesi gün hapı gebe oluşumunu önlemek için kullanılan yöntemlerdendir. Her ikisi de gebe kalmayı önlemek için kullanılmaktadır fakat iki hapın arasından bir takım farklar bulunmaktadır. Bu farkların neler olduğu konusunda yazımızda sizin için bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Bu iki hap çok karıştırılmaktadır. Doğum kontrol hapı, progesteron ve östrojen hormonları ile ovulusyon sürecinin uzamasın neden olur. Bu şekilde doğum kontörlü sağlanır. Ertesi gün hapında ise progesteron hormonun aktifliği değiştirilir ve bu şekilde gebelikten korunma sağlanır. Ertesi gün hapı doğum kontrol hapı gibi güvenilirlik sağlamadığı için sadece acil durumlar için kullanılan bir haptır. Bu yüzden pek de güvenilir olduğu söylenemez.

Doğum Kontrol Hapı İle Ertesi Gün Hapı Arasında Farklar

Doğum Kontrol Hapı ve Ertesi Gün Hapı Arasındaki Farklar

Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan doğum kontrol hapı ve ertesi günü hapı arasındaki farklar şunlardır;

  • Doğum kontrol hapı düzenli olarak kullanılan ve koruması daha güvenli bir haptır. Ertesi günü hapı ise geçici kısa vadeli bir korunma yöntemi olduğu için güvenli değildir.
  • Doğum kontrol hapı her gün düzenli olarak kullanılır. Ertesi günü hapı ilişkiden önce tek seferlik kullanılan bir üründür.
  • Doğum kontrol hapı daha uzun süreli ve çok daha güvenli bir hap iken, ertesi günü hapı ise geçici bir yöntem ve güvenirliği çok azdır.

Hangisini Kullanmalı?

Her iki korunma yöntemi de gebelikten korunmak için kullanılan yöntemlerden olsa da ertesi günü hapı güvenirliği çok az olduğu için mecbur kalmadıkça kullanmamak gerekir. Doğum kontrol hapı da gebe kalma riskini büyük ölçüde engellese de yan etki olarak kilo alımı sağladığı için bu hap ta kişinin hormonal yapısında bir takım değişiklikler oluşturduğu için kullanılması bu açıdan riskli olabilir. Ancak doğum kontrol yöntemleri içinde en güvenilir yöntem olarak gebelikten kesin olarak korunmak için pek çok kişinin tercih ettiği yöntem doğum kontrol hapı kullanımıdır. Her iki hapı kullanırken doktor tavsiyesine kulak vermeli ve doktorun önerileri doğrultusunda hapları kullanmalıdır.