• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Düğün Salonu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? Düğün Salonu Nasıl Süslenir?

  • 1 Star
    Loading...

Evlenmeyi düşünenler! Düğün salonu ne zaman tutulur, düğün salonu tutarken nelere dikkat etmek gerekir, düğün salonu nasıl süslenir benzeri tüm cevabını bulamadığınız sorularınızın soru cevap formatında düğün salonlarıyla ilgili tanıtım ve fikir edinme kaynağı hazırladık.

Düğün salonu ne zaman tutulur?

Her şey tamam ama düğün salonunu ne zaman tutmanız gerektiği konusunda emin değil misiniz?  Bu tabi ki sizin ne zaman hangi mevsimde sezonda ve haftanın hangi gününde evlenmek istediğinize göre değişir.

Genellikle evlenen kişiler düğünleri için salonları en çok tercih perşembe, cuma, cumartesi, Pazar günlerinde tercih ettiğini söylemekte yarar var. Tabi ki en fazla düğün yapılmayı tercih edilen aylar için de Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir şey ise yazın olan ramazan ayı ve bayramlardır.  Ramazan ayı içerisinde düğün yapmanın çeşitli farklı durumlara sebep olabileceğini söylemek mümkün.

Kısacası sizin düşünebileceğiniz sezon için ve cuma, cumartesi ya da pazar günleri gibi alternatiflerinizin sayısı gittikçe azalacak diyebiliriz.  Her şeye karar verdikten sonra düğün salonunu da seçmek için ortalama altı (6) ay öncesinden düğün salonunu ayarlamanız gerekebilir.

Ancak ilgili sezon harici örneğin kasım veya nisan ayında evlenmeyi düşünüyorsanız hafta sonunu tercih etmek size zorluk çıkarmayacaktır, çünkü yoğunluk azalmış olacaktır. Bu gibi sezonun durgun olduğu dönemler için düğün salonunuzu 3-4 ay öncesinden de rezerve yapabilirsiniz.

Düğün salonu seçimi

Düğün salonu tutarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Düğününüze gelecek kişilerin ulaşımı önemlidir. Bu yüzden salonun lokasyonu ve ulaşım imkanlarının gelişmişliği çok önemlidir. Ailenizin, akrabalarınızın ikamet ettiği çevreyi, düğününüze davet ettiğiniz kişilerin yerleşim yerleri, bu kişilerin arabayla veya toplu taşımayla gelecek gidecek olmalarını, düğünden sonra gideceğiniz yerin de düşünülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple en mantıklı yerde karar kılmakta yarar var.

 Düğün salonunuzun tercih etmenizin sebepleri arasında bir diğer önemli unsur havalandırma ve jeneratör olup olmadığı gelir. Salonunuz iyi havalandırılmalı ev olası her duruma karşı jeneratör ile desteklenmeli.

Salon kapasitesi kaç kişiye kadar kaldırıyor, davet edeceğiniz kişi sayısına salon yönetimi kısıtlama uyguluyor mu, anlaştığınız kişi sayısından fazla gelen olduğu durumda sorun yaratılacak mı ek ödeme talep edilecek mi? Burada bahsettiğiniz tüm küçük ama önemli detayları konuşmalısınız.

 Geleceğini düşündüğünüz davetliler ile salonun yerleşim düzenini, oturma düzenini ve kapasitesinin muhakemesini yapın. Düğün salonları çoğunlukla kız ve erkek ailelerinin ayrı oturabileceği gibi ve merkez baz alınarak dışarıya doğru yuvarlak masalar şeklinde dizayn edilir.

Küçük ama ince bir detay daha, salon içerisindeki kolonların sayısı ve bulundukları yerlere dikkat edin. Oturma planını bunu göz önünde bulundurarak yapmak gerekecektir.

Yemekli veya yemeksiz organizasyonları salonlar bakımından paketleriyle kıyaslamalısınız. Bir salonun yemeksiz verdiği fiyatın üzerine ufak bir miktar daha ekleyerek başka bir salonda yemekli organizasyon yapabilirsiniz.

Önemsiz gibi görünse de farklı bir detay daha salonunun ve tuvaletlerin yeterince temiz ve hijyenik olup olmadığı konusunda dikkatli davranmalısınız.

Düğün salonu nasıl süslenir?

Her şey tamam salonu tuttunuz ve belirlediğiniz tarih geldi. Şimdi sıra salonu süslemekte. Genellikle süsleme yaparken salonun kendi detayları ve sahip olduğu süsleme malzemeleri etkin kullanılır. Sandalye giydirme, masa örtüsü, masa üzeri süslemeleri, gelin-damat yolu, nikah masası gibi unsurlar düğün salonunun kendi bünyesindeki süsleme malzemeleriyle yapılabilir.

Tabi ki siz farklı süsleme teknikleri isteyebilirsiniz, size tavsiyem ilk önce süsleme için bir konsept belirlemeniz faydanıza olacaktır. Salon süslemesi sizin belirlediğiniz renk veya tema çerçevesinde şekillenirse daha dolgun ve şık bir fotoğraf ortaya çıkacaktır. Sizin sevdiğiniz renk veya figür ( kuş, yaprak, inci tanesi, deniz yıldızı, balık, deniz kabuğu, kozalak, vs.) seçerek bunları birden fazla lokasyonda detaylandırabilirsiniz. Sandalye giydirmelerinizde organize kumaş hoşunuza gitmiyorsa keten veya tülden yaptırabilirsiniz, tercih ettiğiniz figürü ise ince detaylara katabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.