• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Nikah İşlemleri Süreci ve Gerekli Evraklar

 • 1 Star
  Loading...

Nikah İşlemleri Süreci ve Gerekli Evraklar

Çiftlerin hayatlarını birleştirme kararı aldıkları gün itibari ile heyecanlı günler de başlar. Ailelerin tanışması, söz, nişan, ev seçimi, eşya seçimi derken nikah günü gelip çatar. Nikah gününü çiftler arasında belirlenmesi yeterli olmamaktadır. Evlenecek çiftlerin uyması gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır. Bunların içerisinde ilk sırayı nikah işlemleri gelmektedir. Birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı konulardan biri de nikah işlemleri süreci ve gerekli evraklar hususudur. Bu sebeple bu yazımızda bu konuya değinerek sizlere faydalı olmak istedik.

Nikah işlemleri süreci ve gerekli evraklar

Nikah Günü Almak İçin Yapılması Gerekenler?

Nikah tarihinin belirlenmesinin ardından çiftler nikah memurluğuna giderek bu günü kayıt altına aldırmak durumundadır. Özellikle yaz aylarındaki yoğunluk sebebi ile nikah gününü kış döneminden almak gerekmektedir. Aksi taktirde istediğiniz tarihte doluluk sebebi ile hafta içi bir güne kalabilirsiniz. Öncelikle nikah için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Daha önce evlenmiş olan kadın, boşanmasının üzerinden 300 gün geçmemiş ise başvurusu kabul edilmeyecektir. Çiftler ikametgahlarının bulunduğu il ve ilçede yer alan resmi kuruma başvuru yapmalıdır. Çiftlerden bir tanesi farklı il ve ilçede yaşıyor olsa dahi birinin yaşadığı yerde başvuru yapılabilmektedir. Eğer nikah ikametgâh ilinin haricinde başka bir yerde gerçekleşecek ise bu hususun nikah işlemleri memuruna söylenmesi ve izin belgesi alınması gerekmektedir. Aksi taktirde nikah günü ikamet ilindeki nikah salonlarından birisi için geçerli olacaktır.

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlenecek olan çiftlerin her şeyden önce kendi istekleri ile evlenebilmeleri için 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde ailelerden rıza belgesi ya da yasal temsilcileri nezaretinde evlilik gerçekleşmektedir. Nikah işlemleri için gerekli evraklar;

 • Evlenme beyannamesi,
 • Her iki tarafın nüfus cüzdan fotokopileri,
 • Her iki taraf için altışar adet vesikalık fotoğraf,
 • Sağlık raporu,
 • 18 yaşın altındaki kişiler için rıza belgesi,
 • Kadın evlenmeden önceki soy adını kullanmak istiyor ise evlendirme memurluğuna yazılı olarak beyanda bulunması gerekmektedir.

Sağlık Raporu Almak Ücretli Mi?

Sağlık raporu alınması zorunluluğu ile birlikte akıllara takılan sorulardan biri sağlık raporu almak ücretli mi? Sorusudur. Nikah işlemlerinin olmazsa olmaz belgelerinden biri olan sağlık raporları sağlık ocakları, aile sağlığı merkezleri ve devlet hastanelerinden alınmaktadır. Bu raporlar tamamıyla ücretsiz bir şekilde verilmektedir.